pátek 1. ledna 2010

Zázračné a léčivé studánky a prameny 1. díl


 
Milan Doležal

Řada z vás jistě zná některou studánku, která je energetická a léčivá. V řadě případů se jedná o místa, kde v minulosti došlo ke zjevení Panny Marie, nebo došlo k zázračnému uzdravení a pod. Na těchto místech doporučuji nejen meditovat a hledat genia loci (ducha místa), ale především nechat vodu samotnou, aby nám pomohla s uzdravením.

Na těchto svatých a pozoruhodných místech se také vytváří silné bioenergetické pole, které dovede uzdravit i vážné nemocné. Jsou známy případy, že zmrzlá voda, donesená domů z Mariánských studánek a svatých míst je schopna vyzařovat silnou energii, která na nás má vliv.

Pojďme se nyní projít po naší vlasti a navštivme několik takových zázračných a pozoruhodných studánek, které dokáží uzdravovat.

Beroun
Na vrchu Průhoně v Jarově kousek od Berouna byla zbudována kaplička nad studánkou, která má zázračné účinky a řada lidí se zde uzdravil. Říká se tu U Boží vody. Lidé sem pro vodu putují celoročně a prý je opravdu léčivá.

Bílsko
V lese nedaleko vesničky Cakov je pramen. Má uzdravující moc a konaly se sem i velké pouti. Pramen dostal název Svatá voda a dokáže pomáhat zejména ženám.

Blatnice
Nedaleko kaple sv. Antonína u Blatnice na Ostrožsku je pramen. Váže se k němu několik pověstí o zázračném uzdravení. Pověst hovoří o vystavění kaple na místě pramene, jehož prostřednictvím se uzdravil knížecí syn. Pramen objevili podle dochovaných dokumentů dělníci hledající vodu k hašení vápna. Modlitbami ke sv. Antonínu v kombinaci s pitím vody z pramene či omývání nemocných částí těla v ní, zde podle dochovaných svědectví, dochází k zázračnému uzdravení mnoha nemocných poutníků.

Bylany u Kutné Hory
Tento pozoruhodný pramen, který doporučuji k návštěvě, se nachází asi 3 km od Kutné Hory. V poli se nalézá kaple z roku 1892 s barokní sochou sv. Vojtěcha. Uvnitř kaple je prostor, ve kterém vyvěrá pramen sv. Vojtěcha, který má zázračnou moc. Mnoha lidem již pomohl vyléčit nemoce, a to i ty, u kterých si lékaři nevěděli rady.

Bystřice nad Perštejnem
Kousek od vsi Zlatková, jižně od Bystřice nad Perštejnem, je studánka, jejíž voda je po generace považována za zázračnou. Má prý léčebny vlive mimo jiné i na vředy žaludku a dvanácterníku.

Česká Třebová
Poblíž města leží někdejší poutní místo Hory, kde je mocná studánka a kaplička Panny Marie. Řada případů nečekaných uzdravení i z dnešní doby dokazuje, že má stále velkou sílu léčit.

Černý důl (Krkonoše)
Kousek od městečka se nachází nenápadný pramen nazvaný Dědův pramen, nebo též Dušičková studánka. Dnes sem již moc lidí nezajde. Je to škoda, protože voda pomáhá lidem kteří trpí na odvápnění a mají potíže s bolestí kloubů.

Černá Voda v Krkonoších
V lese se nalézá nejvýše položený tzv. Lopuchový pramen léčivé radio aktivní minerální vody v Těsném (Klauzovém) dole přímo u mostku k Malým Pardubickým boudám. Velkou zajímavostí je přirozená mírně radio aktivní tůňka nad upraveným vývěrem pramene. Tato voda, nabraná přímo mezi rašeliníkem, je pitelná a má léčivou moc.

Cvikov
Nedaleko města se nachází v lese pramen s léčivou vodou, kterému lidé dali název Čerstvý pramen.
Dnes již o nenápadném léčivém prameni ví jen pár lidí a je smutné, že se o něj nikdo nestará. Přesto má zajímavou pověst o zjevení anděla. Lidé si zde vodu čepují pro uzdravování očí a snímání bolesti hlavy.

Dobrá Voda
Další zázračně léčivá studánka se nalézá v obci Dobrá Voda nedaleko Hartmanic. O studánce se vypravuje spousta pověstí. Pramen je obdařen léčivou mocí a proto byl nazván Dobrá voda.


Dražejov u Dubé
Pod Nedvězím. Tak se jmenuje pramen, který vyvěrá pod tajemným kopcem Nedvězí. Původně zde byla pohanská svatyně. Dnes zde jen pár rozvalených kamenů, nádherný výhled do krajiny a také onen pramen. Lidé si sem chodí pro léčivou vodu a meditovat.

Drštěkryje (okr. Jičín)
Pramen léčivé vody naleznete i zde. Dříve se mu říkalo u Svaté Matky Boží. To proto, že si sem lidé chodili pro uzdravující vodu na své nemoci. Ještě dnes je tento pramen hodně navštěvován poutníky, kteří si vodu odvážejí domů. Pomáhá prý na bolesti břicha a špatné trávení. Ale podle místních lidí léči i řadu dalších nemocí.

Dřevčice
Studánka se zázračnou vodou se nachází u vesnice Dřevčice nedaleko Dubé. Má název Čertova studánka. To prý proto, že voda z ní dokáže zahnat i čerta. Zda to tak je nevím, ale pravdou je, že voda je opravdu zvláštní. Dokáže například dobře hojit nejrůznější poranění, otlaky, bércové vředy, pásové opary, otevřené rány při cukrovce a pod.